Je celá řada situací, kdy je třeba zjistit cenu nebo hodnotu nemovitosti. V takovém případě se zpracovává odhad ceny nemovitosti. V České republice existují dva standardy ohledně oceňování nemovitostí. V podstatě se jedná o dva druhy posudků, které mohou být vypracovány. Liší se jak určením, metodikou vypracování a mnohdy také výsledkem. Proto je nutné, rozmyslet si dopředu jaký posudek vlastně potřebujete. Obecně se dá říci, že odhad tržní hodnoty nemovitosti se používá pro všechny účely krom daňových, na ty je potřeba posudek administrativní ceny. K vypočtení tržní hodnoty při řešení dědictví se dá použít zjednodušená verze odhadu tržní hodnoty (nutno dohodnout předem s notářem).
Tržní odhad nemovitosti, nazývaný též jako “obvyklá cena” je odhad, který reflektuje hodnotu nemovitosti na trhu. Podle definice v zákoně oceňování majetku č.151/1997 Sb. je to cena, která byla dosažena při prodejích stejného, popřípadě obdobného majetku nebo při poskytování stejné nebo obdobné služby v obvyklém obchodním styku v tuzemsku ke dni ocenění. Přitom se zohledňují všechny okolnosti, které mají na cenu vliv, avšak do její výše se nepromítají vlivy mimořádných okolností trhu, osobních poměrů prodávajícího nebo kupujícího, ani vliv zvláštní obliby. Je to tedy odhadcem stanovená cena, kterou má daná nemovitost na trhu. I přes to, že se nejedná o tabulkovou hodnotu, bývá tento odhad velmi přesný. Důležitou roli hrají faktory jakými jsou hlavně majetkoprávní poměry, typ nemovitosti a její parametry (dispozice, výměra ad.), čím dál větší roli hraje i lokalita a nakonec nabídka a poptávka na trhu. Dobrý odhad bývá kombinací třech klasických metod.
Srovnávací metoda obvykle hraje hlavní roli, pracuje s údaji o realitním trhu, porovnává ceny již realizované při prodeji podobných nemovitostí ve stejných lokalitách. Klíčové je nepracovat při odhadu jen s nabídkovými cenami, které jsou veřejné na realitních serverech, ale s cenami skutečně realizovanými. Ty jsou totiž vždy o něco nižší a hlavně jsou reálné.
Výnosová metoda se zaměřuje na očekávaný prospěch z vlastnictví nemovitosti a dotýká se především investorů, kteří si musejí umět spočítat, zda se koupě nemovitosti vyplatí s ohledem na možný výnos z pronájmu.
Nákladová metoda je založena na techničtějším posouzení nákladů na stavbu nemovitosti a používá se zejména při určování ceny nových bytů. Může ale jít také o zohlednění nutných oprav, které budou muset být provedeny na starší nemovitosti.
Posudek administrativní ceny nemovitosti, též nazývaný posudek vyhláškové ceny je určen pro vypočtení daně. Je tedy nutný pro zaplacení daně z převodu nemovitosti či stanovení odpisů. Takovýto posudek je vypracován podle předpisu o oceňovaní nemovitostí a provádí se dle aktuálně platné vyhlášky. Ta se vydává pro každý kalendářní rok a platnost takového posudku je tedy ten rok. Výsledná cena nemusí odpovídat tržní hodnotě nemovitosti a tento posudek není tedy zaměnitelný s posudkem tržní hodnoty nemovitosti. Posudek administrativní ceny nemovitosti je potřeba hlavně pro zaplacení daně z převodu nemovitosti. K vypracování posudku je vhodné mít kupní/prodejní smlouvu. V případě opomenutí této zákonné povinnosti, je možné tento posudek vypracovat i několik let zpětně. V případě stanovení odpisů je potřeba posudek administrativní ceny přiložit k účetnictví toho roku, kdy odpisy začnou. Taktéž tento posudek může být vyžádán soudem.
Vyjádření o ceně nemovitosti nebo také odborný názor na tržní cenu nemovitosti se používá často jako podklad při dědickém řízení. Ve své podstatě se jedná o zjednodušený posudek tržní hodnoty nemovitosti. Jeho přesnost je oproti němu nižší, ale většinou dostačuje. Před tím je dobré se s notářem domluvit, zdali tuto zjednodušenou verzi bude akceptovat. Cena takového vyjádření je zhruba třetinová až poloviční oproti kompletnímu odhadu tržní hodnoty.